
Materiały aksamitne, pluszowe, welwetowe, welurowe
Niezależnie od tego, czy wybierasz aksamitną tkaninę zwykłą, gniecioną czy drukowaną, znajdziesz ją właśnie tutaj. Tkaniny pluszowe, welwetowe, welurowe dostępna w przyciągających wzrok kolorach są najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą dodać odrobinę klasy swoim meblom. W naszej szerokiej gamie aksamitów znajdziesz krótkie, gęste włosie i poliester, które zapewniają poczucie luksusu. Aksamitna tkanina obiciowa jest bardzo wszechstronna, idealna do tapicerowania miękkich mebli, na poduszki, zasłon, zagłówki.
Pluszowe tkaniny obiciowe
- to tkaniny z okrywą runową (włosową, włókienna) czyli „meszkiem” odpowiadającym za charakter tkaniny i efekt błyszczenia.
Ze względu na sposób uzyskiwania okrywy tkaniny, PLUSZ możemy podzielić na:
- WELUR - plusz osnowowy, czyli taki, w którym okrywa runowa tworzona jest z dodatkowej osnowy.
- WELWET - plusz wątkowy, czyli taki, w którym okrywę runową uzyskuje się przez wyciąganie nici wątku ponad osnowę w formie pętelek. Po rozcięciu z pętelek powstają włoski.
- AKSAMIT to określenie delikatnego, szczególnie miękkiego welwetu o krótkiej, maks. 3-milimetrowej okrywie, dzięki której tkanina uzyskuje wyjątkowy najpiękniej mieniący się połysk.
„Aksamitne meble – krzesła, fotele, kanapy, pufy w aksamicie
Szczególnie modne są dziś meble tapicerowane aksamitem – sofy, fotele, krzesła. Na ogół aksamitne meble mają proste, kubiczne albo wyokrąglone kształty, najczęściej o gładkiej powierzchni, choć kanapy i obszerniejsze fotele bywają płytko pikowane. Pojedyncza sofa w aksamitnej tapicerce, para foteli przy stoliku albo komplet krzeseł wokół stołu w jadalni to mocny akcent, który wyraziście zaznaczy we wnętrzu modną tendencję.
Kto jednak nie planuje wymieniać większych mebli, podobny efekt może uzyskać prościej i taniej. Jak? Trend zasygnalizuje nawet pojedynczy aksamitny fotel (z ażurową konstrukcją z płaskowników lub rurek), koniecznie ustawiony w eksponowanym miejscu. W sypialni stanąć może z kolei okrągły aksamitny puf (najlepiej z metalową, stalową lub mosiężną obręczą u dołu), obita aksamitem ławeczka lub skrzynia. Świetnym rozwiązaniem okaże się też aksamitny pokrowiec na sofę. Nożna też wykorzystać dużą narzutę, jednak w modzie są kanapy o delikatnej i lekkiej linii, wsparte na cienkich nóżkach, a nie przysadziste.
Aksamitne zasłony – dekoracje okienne z aksamitu
Proste zasłony z aksamitu pokażą mięsistość tkaniny nie gorzej niż dekoracje okienne z misternymi upięciami i lambrekinem, jakie spotyka się w tzw. stylu klasycznym, a przede wszystkim we wnętrzach stylizowanych i historycznych. Za sprawą dużej powierzchni nawet przy stosunkowo niewielkich fałdach aksamitne zasłony będą się efektownie mienić.
Uszyte z welwetu czy z weluru, nadadzą wnętrzu elegancki, szlachetny, a nawet luksusowy charakter bez względu na styl. Zasłony z aksamitu są więc prostym sposobem na podniesienie walorów salonu w stylu nowoczesnym albo sypialni w stylu skandynawskim. Nieodzowne w mieszkaniu w stylu retro, vintage czy mid century modern, doskonale się skomponują także z surowym wystrojem w stylu loftowym. Dzięki głębi koloru jak żadne inne wydobędą blask dodatków we wnętrzu w stylu glamour.
Co ciekawe, dzięki wyjątkowej fakturze aksamitne zasłony bez względu na kolor czynią wnętrze przytulnym. Mogą więc posłużyć do wizualnego ocieplenia salonu czy sypialni o chłodnej kolorystyce. Do pomieszczeń, w których się sypia (np. do pokoju gościnnego) zasłony z aksamitu warto wprowadzić także dlatego, że przepuszczają mało światła.”
źródło: urządzamy.pl